A két eltérő stílus - antikolás, csillogás
Az antik hatás elérése
Ha úgy döntünk, hogy régies, vintage stílusban szeretnénk valamit alkotni, azt nagyon sokféle alapanyag és technika segítségével létre tudjuk hozni.
A lényeg, hogy visszafogott, tompa, "piszkos" színekkel dolgozzunk, és kicsit "koszoljuk" a felületet antikoló paszta umbra színével , vagy folyékony patinával. Koptatni is lehet a színeket, csiszolópapírral kicsit átdörzsölni a már lefestett felületet - például a fadoboz, vagy a képkeret sarkait, széleit. A cél az, hogy úgy legyen kopott, ahogy a valóságban is megviselt lesz egy sok-sok éves tárgy....
- Az előző fejezetben (lakkok) már részleteztük a repesztést, így itt most csak említés szintjén jelezzük: kiváló technika az antik hatás eléréséhez.
- Külön erre a célra kifejlesztett az antikoló festék, erről is volt már szó a korábbiakban (festékek).
Patina hatás: Amikor egy régi réztárgy megöregszik, és kékeszöldes árnyalatú foltok keletkeznek rajta... hát ezt is tudjuk imitálni! És persze bármin, nem kell az alapanyagnak fémből lennie. Az egyik lehetőség: a patina effect port rászórjuk/ beledolgozzuk az alapozóval kezelt felületre, majd a 3 féle reagenst rácsöpögtetjük. Ezek elkezdenek dolgozni/ színeződni, és már készülnek is a foltok. Ezek az alapanyagok egy szettben vásárolhatóak meg.
Rozsda hatás: Mindenki látott már rozsdás lakatot, kulcsot, zárat, akármit/ bármit. Na ezt a hatást is tudjuk produkálni, hasonló módon, mint a patinánál. Rozsda effect por valamilyen pasztába, aztán jöhetnek a reagensek...
A másik lehetőség pedig, hogy a patina hatás, vagy a rozsda hatás festék szettet, és egy ecsetet használva megfestjük az ide passzoló, válogatott színekkel a felületet.
Ideális a kiszerelés, amikor mindenből csak egy kicsi kell...!
Csilivili készül - jöhet minden, ami ragyog, fénylik!
Egyéni stílus, hangulat, alkalom: sok mindentől függ, hogy miként alkalmazzuk a csillogó színeket egy tárgyon. Van, amikor elég csak jelzés szintjén itt-ott beleszőni egy kicsit, vagy sejtelmesen alkalmazni. De erőteljesen, dominánsan is használhatjuk - szikrázzon csak! - az aktuális igény szerint.
- A festékek közül a gyöngyház és a Delicate metál akrilfesték az elegáns, visszafogottabb csillogást biztosítja. A metál akrilok, különösen a Glamour család pedig szikrázó fényeket, meseszép hangulatot adnak.
- A viaszpaszták közül is választhatunk, ha a matt színnel lefestett tárgyat, annak kiemelkedő részeit akarjuk például itt- ott "becsillogtatni".
Füstfólia lap és pehely: A lapot akkor használjuk, ha egyenletesen be szeretnénk fedni vele valamit, a pelyhet pedig akkor, ha csak itt-ott, foltosan akarjuk érvényesíteni a csillogást.
Dekorfólia: Vastagabb, mint a füstfólia, de elég vékony ahhoz, hogy bármire rá lehessen simítani: a hozzá való 3D ragasztóval kombinálva különleges formákat tudunk elérni vele.
Galaxy Flakes/ pelyhek: Irizáló pelyhecskék, amiket például rászórhatunk egy öntapadó ragasztós felületre, és ott fognak csillogni. De akár egy áttetsző gömbbe is szórhatjuk, mocorgó dekorációként...
Folyékony fém: Papírt, fát, de akár egy műanyag flakont is tökéletesen fém hatásúvá tehetünk ezzel az oldószeres, magasfényű festékkel, ami terpentinnel oldható. Fontos, hogy a végén kenjük át oldószeres lakkal, hogy megóvjuk a felületet a korróziótól.